Myślenie perspektywiczne - przewidywanie wachlarza konsekwencji

Większość swoich codziennych decyzji postrzegamy jako wyizolowane sytuacje, które nie pociągają za sobą poważniejszych konsekwencji ani pozytywnych ani negatywnych. 

Na co dzień brakuje nam dalekowzroczności, ponieważ jesteśmy jako ludzie w ten sposób uwarunkowani na poziomie biologicznym - i w tej kwestii instynkt nie służy nam szczególnie dobrze. 

Omawiane zjawisko znane jest jako myślenie krótkowzroczne. Wystepuje ono wtedy, gdy skupiamy się wyłącznie na rozwiązaniu problemu lub na podjęciu decyzji, którymi musimy się zająć w tym momencie, nie bierzemy natomiast pod uwagę długofalowych konsekwencji albo tego jaką rolę odegra nasz wybór w dalekiej przyszłości. Możemy je nazwać też myśleniem ograniczonym do pierwszej płytki domina.

Co zatem warto robić???

Chodzi tutaj poprostu o to, aby starać się przewidywać jak najszerszy walchlarz konsekwencji, a nastepnie analizować zarówno koszty, jak i korzyści na użytek swoich wyborów czy rozwiązań.

Zamiast poprzestawać na satysfakcji z kupna nowego mieszkania, pomyśl o tym, co ten fakt oznacza w kontekście Twojego kredytu, długu czy szans na posiadanie dużego psa w przyszłości.

Myślenie perspektywiczne to praktyka, która polega na pozyskiwaniu jak największej liczby informacji, aby podejmować maksymalnie przemyślane decyzje.

Myślenie perspektywiczne pomaga Ci projektować całokształt Twoich decyzji. Nawet jeśli ostatecznie nie zmienisz decyzji pod wpływem tego, co udało Ci się zidentyfikować dzięki myśleniu perspektywicznemu, to i tak jesteś do przodu o dogłębne przemyślenie wyraźnie większej liczby możliwych scenariuszy, a więc dokonujesz znacznie rzetelniejszego wyboru niż w każdym innym przypadku. Nie umiemy przewidywac przyszłości, ale nie możemy też pozwolić sobie na to, by w ogóle o niej nie myśleć.

Jeśli myślenie perspektywiczne jest tak wspaniałe to dlaczego nie stosują go wszyscy ludzie na swiecie?

Bo jest zarazem bardzo trudne.

Wystarczy np. spojrzeć na naszą dietę i na to, ile co roku zarabia branża oferująca produkty i pomysły na odchudzanie. Refleksja nad tym jak nasze działania wpłyną na sytuacje, które będą miały miejsce później i dalej niż to, co dzieje się tu i teraz przed naszym nosem, wymaga przyjrzeniu się temu, co nieznane i wprowadza do labiryntu myślenia, które może się okazać mozolne lub skomplikowane. Mało tego, inni ludzie będą nam jeszcze wmawiać, że rozstrzasamy decyzje albo że dzielimy włos na czworo.

Nikt nigdy nie wyrasta ponad przeciętność dzięki oczywistym wyborom czy najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniom. To właśnie głębsze i dalsze antycypowanie zdarzeń wyróżnia ludzi sukcesu i prawie zawsze okazuje się warte dodatkowych wysiłków.

Pomyśl o tym w ten sposób: bardzo rzadko wydarza się coś, co nie pociągałoby za sobą żadnych następstw. Dlatego Twoje zadanie polega na tym, aby patrzeć dalej - poza pozytywne wzmocnienie i poza gratyfikacje, które być może są Twoim udziałem, lecz które zarazem, szczerze mówiąc, mogą Cię oślepić - oraz rozumieć, co może się nie powieść, jak i dlaczego.

Jakby to było, gdyby każda decyzja w Twoich oczach mogła prowadzić do przewrócenia 15 kolejnych płytek domina, a Twoje zadanie polegałoby na zrozumieniu znaczenia każdego z tych faktów? Żmudnem ale jakże pouczające!