Ograniczaj się!

OGRANICZAJ SIĘ!


Doba każdego człowieka liczy sobie tyle samo godzin, czemu więc niektórym udaje się zrealizować znacznie więcej niż innym?

Jak to się dzieje, że robią więcej, osiągają więcej, zarabiają więcej i mają więcej? Jeśli czas to pieniądz, to dlaczego czas niektórych ludzi ma większą siłę nabywczą niż innych?

Sekret tkwi w tym, że ci ludzie do perfekcji opanowali sztukę docierania do sedna sprawy. Nie rozmieniają się na drobne. Jeżeli chcesz mieć bezwzględnie największą szansę na osiągnięcie sukcesu w dowolnej dziedzinie, twoje podejście powinno być właśnie takie:
ograniczaj się.

Ograniczanie się polega na zignorowaniu wszystkiego, co w danej chwili zrobić można, i zrobieniu tego, co zrobić trzeba. To zdanie sobie sprawy z tego, że nie wszystko jest jednakowo ważne, trzeba więc przede wszystkim zająć się tym, co najistotniejsze. To połączenie tego, co robisz z tym, czego chcesz, i uświadomienie sobie, że ponadprzeciętne rezultaty zależą głównie od tego, jak dobrze potrafisz ukierunkować swoje działania.

Umiejętna selekcja stanowi najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie najlepszych efektów w pracy i w życiu. Tymczasem większość ludzi jest dokładnie przeciwnego zdania. Uważają, że wielki sukces to bardzo skomplikowana sprawa, wymagająca ogromnych nakładów czasu. Ich kalendarze i listy zadań pękają w szwach od przygniatającej liczby zadań.

Nieświadomi tego, że prawdziwy sukces przychodzi wówczas, gdy zajmujemy się tylko kilkoma rzeczami, ale porządnie, gubią się i zatracają, próbując łapać wiele srok za ogon – w rezultacie zaś zostają z niczym. Z upływem czasu obniżają więc swoje oczekiwania, pozwalają, by ich życie stopniowo karlało i porzucają marzenia. A przecież nie o takie ograniczanie się chodzi…


Każdy człowiek ma określone zasoby czasu i energii, jeśli więc będziesz starał się wydatkować je na wszystko po trochu, niewiele dokonasz. Na pewno zależy ci na tym, by osiągać coraz więcej, ale – o ironio! – wymaga to sprawnej eliminacji zadań, a nie ich mnożenia.

Musisz zajmować się mniejszą liczbą spraw, które zaczną przynosić większe efekty, a nie rozmieniać się na wiele różnych zajęć, z mizernym skutkiem.

Problem z zajmowaniem się wieloma rzeczami naraz polega na tym, że nawet jeśli ta strategia okaże się w pewnym stopniu skuteczna, to dokładanie sobie nowych obowiązków bez porzucania starych wywiera ogromną presję na życie zawodowe i osobiste. A wraz z nią pojawiają się negatywne konsekwencje:

  • niedotrzymane terminy,
  • niezadowalające rezultaty,
  • nadmierny stres,
    nadgodziny,
  • bezsenne noce,
  • niezdrowa dieta,
  • brak ćwiczeń
  • i utracone okazje do spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi

... a wszystko to w imię osiągnięcia celu, który da się zrealizować znacznie prostszymi środkami, niż mogłoby się wydawać.

Filozofia ograniczania przez ukierunkowanie jest prostą i skuteczną receptą na osiąganie doskonałych efektów. Działa zawsze, wszędzie i w każdym przypadku. Dlaczego? Bo ma tylko jeden cel – doprowadzić cię do sukcesu.

Kiedy ograniczysz się do absolutnego minimum, będziesz miał przed sobą wyłącznie jedną rzecz do zrobienia. I właśnie o to chodzi.

 

Bibliografia: "Jedna rzecz" Gary Keller