Jak jeździec powinien poprowadzić słonia do zmiany??

W rolach głównych występują 2 postacie:
-„ jeździec” to nasz świadomy, logiczny, analityczny umysł, wyznacza cele i wie dokładnie co chce osiągnąć (w biznesie czy w życiu prywatnym).
- „słoń” to potężne, mocne i choć oswojone to jednak nadal trochę tajemnicze, dzikie i nieprzewidywalne zwierzę - reprezentuje wszystko to co jest pod pokładami naszego świadomego umysłu - źródła emocji, nasze głębokie choć często nieuświadomione nawyki myślowe, przekonania, potrzeby, pragnienia.
Sens opowieści jest taki, że Jeździec siedzący na potężnym Słoniu ma dotrzeć do określonego celu. Jeździec zna cel i sens całej tej podróży ale jego sukces zależy od tego czy uda mu się do tej podróży przekonać również Słonia.
Jeśli zignorujesz naturę Słonia i chcesz go po prostu zmusić do działania wbrew jego woli - kilkutonowe zwierzę zawsze wygra!
Jeśli Twój Słoń np. czegoś się boi, to nawet jak ten jego strach jest dla Ciebie bezsensowny, nie próbuj go zmuszać do pójścia w tym kierunku.
Porozmawiaj ze Słoniem. Może okazać się, że jego strach jest rzeczywiście bezsensowny i pokażesz mu, że tak jest, albo też Słoń wie o czymś czego Ty nie wiesz....
Tak czy inaczej nie rób niczego na siłę. Niech cię nie zaślepia fakt, że to Ty dzierżysz wodze i możesz chwilowo zmusić Słonia do posłuszeństwa. Na dłuższą metę będzie to tylko szarpanina i klęska was obu.
Jeśli jesteś Jeźdźcem świadomym tego, że siedzisz na potężnym Słoniu, szanujesz jego potrzeby i lęki ale też jego wrodzoną mądrość, zwierzęcą intuicję - wasza podróż, nie tylko każdego dnia przybliża was do celu, ale jest też sama w sobie źródłem radości dla Ciebie i dla Słonia.
3 zasady, które doprowadzą Cię do zmiany
1) Wskaż kierunek jeźdźcowi
Coś co wygląda jak opór, często jest brakiem pewności. Dawajmy zatem jasne wskazówki.
Zmiana przychodzi łatwiej, kiedy wiesz, dokąd zmierzasz i dlaczego warto osiągnąć ten cel. By rozpocząć działania potrzebujemy inspirującego celu w konkretnej postaci – wyrazistego obrazu przyszłości, wskazującego coś, co da się osiągnąć. Ten cel wskazuje kierunek, a jednocześnie motywuje, bo jest inspirujący.
2) Zmotywuj słonia
Coś co wygląda jak lenistwo, często jest zmęczeniem. Na dłuższą metę jeździec nie jest w stanie zmusić słonia do posłuszeństwa. Ważne jest zatem zaangażowanie emocjonalnej strony człowieka – sprowadzenie słonia na właściwą ścieżkę i nakłonienie go do współpracy
Zmiany mogą być przerażające, gdy myślimy o nich „w całości”. Gdy jednak podzielimy je sobie na kawałki, mogą okazać się całkiem łatwostrawne. Aby pokonać opór słonia, zmniejsz zmianę – podziel sobie zadania do wykonania na kawałki.
Opór słonia pokonają też pozytywne emocje – nadzieja, radość, duma z siebie i swoich osiągnięć.
Przypomnij sobie swoje dotychczasowe osiągnięcia, sukcesy na poszczególnych etapach drogi zawodowej – przypomnij sobie, dzięki jakim twoim zasobom, udało ci się zrealizować te osiągniecia.
3) Wyrównaj ścieżkę
Coś co wygląda jak problem tkwiący w człowieku, często jest problemem tkwiącym w sytuacji. Sytuację nazywamy „ścieżką”. Wyrównując ścieżkę, zwiększamy prawdopodobieństwo dokonania zmiany, bez względu na to co się dzieje z jeźdźcem i słoniem.
Ścieżka to otoczenie, w którym działasz, ale i ludzie, którymi się otaczasz. Pomyśl, które działania możesz zautomatyzować.